plnlenfrdeitrues

wrzesień 2019 - ZALEWO

Kolejny sukces TEAM ZALEWO

W dniach 07-08.09.2019r. odbyły się 47. regaty o Błękitną Wstęgę Jezioraka w klasach T1, T2, T3, otwartopokładowe i OPEN. W zmaganiach żeglarskich brało udział 67 załóg. W wyścigu o Błękitną Wstęgę Jezioraka TEAM ZALEWO zajął II miejsce w całej stawce jachtów (I miejsce zajęła łódka SIGMA ACTIVE z Torunia). W całych regatach jacht ZALEWO startował w klasie T2 zajmując I miejsce.

 

 

Czytaj dalej...

Pracownia LUX MED zaprasza Panie w wieku 50-69 lat na bezpłatne badania mammograficzne w Zalewie

Czy urodziłaś się w latach 1950-1969?

 

Zbadaj się i zyskaj spokój! Zachęć do badania bliskie osoby w podobnym wieku.

 

LUX MED po raz kolejny  zaprasza Panie w wieku 50-69 lat na bezpłatne badania mammograficzne w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez NFZ.

W badaniu mogą wziąć udział Panie w wieku 50-69 lat, które są ubezpieczone, nie są leczone z powodu raka piersi a także:nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy

 

Mobilna pracownia mammograficzna LUX MED będzie oczekiwała na Panie w miejscowości:

 

Zalewo – 28 października 2019 w godzinach od 10.00 do 16.00 na placu nad jeziorem, obok muszli koncertowej, ul. Kolejowa

 

Prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym prosimy przygotować dowód osobisty.

 

Badanie nie wymaga skierowania lekarskiego. Prosimy o zabranie ze sobą zdjęć z poprzednich mammografii.

 

 

Czytaj dalej...

Team Zalewo na podium

 

W dniach 31 sierpnia -1 września 2019r. na jeziorze Jeziorak odbyły się regaty „O Żeglarski Puchar Iławy", stanowiące eliminacje Pucharu Polski Jachtów Kabinowych.  Na starcie stanęły 32 załogi, które wystartowały w czterech klasach - T1, T2, T3 i Open. Załoga reprezentująca Gminę Zalewo startował w klasie T2 i zajęła 1 miejsce w regatach. Gratulujemy.

Czytaj dalej...

Mały Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”

Po raz dziewiąty w Zalewie Burmistrz Zalewa oraz  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zalewie zorganizowali Mały Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”, który jest równoległą imprezą związaną z Koszalińskim Europejskim Festiwalem Filmowym „Integracja Ty i Ja”. W tym roku widzowie mieli okazję zapoznać się z bardzo wartościowymi filmami, które w zeszłym roku zdobyły najwyższe laury w Koszalińskim Europejskim Festiwalu Filmowym.

Wyemitowano filmy:

Wszechwidzący” , reż.  Nuri Cihan Özdogan, Turcja 2017

Złoto Saddama, zdobycz z wojny w Iraku, ukryte w bawełnie, jest szmuglowane do Turcji. Przemytnicy chcąc zapobiec kradzieży powiedzieli niewidomym robotnikom, że oczyszczają bawełnę z kamieni. Nie wiedzą, że wśród robotników jest ktoś, kto widzi.

“W czyimś łóżku” , reż. Jonay Garcia, Hiszpania 2018

Laura jest seksualną asystentką wspomagającą osoby z dysfunkcjami. Marco, jej partner, nie akceptuje jej zajęcia. Być może jedyną rzeczą, której potrzebujemy w życiu jest czułość.

„Niebo bez gwiazd”, reż. Katarzyna Dąbkowska-Kułacz, Polska 2018

To historia o niezwykłej relacji między ojcem, który prawie całkowicie stracił wzrok i jego 7-letnim synem, który staje się jego przewodnikiem. Robert uczy Gabrysia umiejętności potrzebnych mu w przyszłości, ponieważ to, co  syn ogląda po raz pierwszy, ojciec prawdopodobnie widzi po raz ostatni.

Wcześniej odbył się uliczny happening, podczas którego głównymi atrakcjami był pokaz trików Olimpijskiej Szkółki BMX ze Stowarzyszenia Sportów Xtremalnych w Suszu oraz pokaz balonowy  Grudziądzkiego Klubu Balonowego. Następnie wszyscy uczestnicy imprezy udali się do sali widowiskowej w Miejsko – Gminnym Centrum Kultury w Zalewie.

W tym roku Festiwal trwał aż trzy dni. Pierwszy dzień miał charakter otwarty. Udział w nim wzięli zaproszeni goście, uczestnicy placówek dla osób niepełnosprawnych z powiatu Iławskiego oraz mieszkańcy Gminy Zalewo. Dwa kolejne dni były przeznaczone dla młodzieży szkolnej z terenu naszej gminy.

Wsparcia finansowego Festiwalowi udzielili: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Powiatu Iławskiego „Promyk”.

Organizatorzy dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia.

 

Czytaj dalej...

„Święto Plonów” w Zalewie

W niedzielę 25 sierpnia 2019r. w Zalewie odbyło się gminne „Święto Plonów 2019”, które jest formą podziękowania za tegoroczne zbiory, podsumowaniem całego roku ciężkiej pracy rolników, a także okazją do wspólnej zabawy i integracji mieszkańców gminy.
Uroczystość rozpoczęto Mszą Świętą Dziękczynną, którą celebrował ksiądz Proboszcz Stanisław Gajewski w kościele p.w. św. Jana Ewangelisty w Zalewie. Wprowadzone do kościoła wieńce dożynkowe zostały poświęcone przez Proboszcza, a Starostowie Dożynek Jolanta Grzywna i Józef Kołodziejski, złożyli na ręce Burmistrza Zalewa Marka Żylińskiego chleb z tegorocznych zbóż. Zebrani w kościele mieszkańcy gminy i miasta Zalewo oraz goście podzielili się symbolicznie chlebem.
Po Mszy Świętej odbył się przemarsz korowodu dożynkowego, w towarzystwie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Rybna, na plac przy scenie letniej nad jeziorem Ewingi, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Mieszkańców i gości powitali Burmistrz Zalewa Marek Żyliński oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Zalewie Jan Lichacz. Burmistrz oraz Przewodniczący Rady przyjęli bochen chleba od Starostów Dożynek i podzielili się z zebranymi na widowni gośćmi.
Kolejnym punktem programu była prezentacja wieńców dożynkowych przygotowanych przez Sołectwa Bajdy, Bądki, Boreczno, Dajny, Dobrzyki, Duba, Jaśkowo, Jerzwałd, Urowo, Półwieś, Rąbity, Wieprz.
Wieńce zostały wykonane zgodnie z regulaminem konkursu na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy” z tegorocznych zbóż, ziół i kwiatów. Zgodnie ze staropolskim obyczajem zostały ośpiewane. Jury, w skład którego weszli Sołtysi Sołectw biorących udział w konkursie, jako zwycięzcę wskazali wieniec sołectwa Dajny. Wieniec będzie reprezentował Gminę Zalewo w dniu 22 września 2019r. na Dożynkach Wojewódzkich w Olsztynku.
Trzynaście Sołectw (Bajdy, Bądki, Boreczno, Dajny, Dobrzyki, Duba, Jerzwałd, Międzychód, Urowo, Półwieś, Rąbity, Wieprz, Wielowieś) wykonało tzw. witacze, które umiejscowione przy szosie zapraszały na dożynki, a także witały i żegnały przyjezdnych. Przygotowane witacze brały udział w konkursie na „Najciekawszy Witacz Dożynkowy” w gminie Zalewo. W tym roku nagrodę przyznano Sołectwu Jerzwałd, a pozostałe Sołectwa otrzymały bony podarunkowe od Gminy Zalewo.
Podczas „Święta Plonów” członkowie Rady Powiatowej Warmińsko- Mazurskiej Izby Rolniczej w Powiecie Iławskim Pan Zbigniew Gąsior i Pan Tadeusz Kowalski wręczyli puchary dla zasłużonych rolników z terenu gminy Zalewo: Państwu Tatianie i Piotrowi Kacprzykom, Państwu Agnieszce i Krzysztofowi Truszkowskim, Państwu Jolancie i Krzysztofowi Mazurkom oraz Państwu Grażynie i Andrzejowi Parzonkom.
Tradycją „Święta Plonów” w Zalewie stały się Potyczki Sołtysek i Sołtysów. Rywalizowali oni między sobą w konkurencjach sportowych, a dopingowali ich mieszkańcy wsi. Zwyciężczynią potyczek została Pani Sylwia Smagała z Jerzwałdu, drugie miejsce zajęła Pani Paulina Macikowska z Półwsi, a trzecie miejsce zajął Pan Tomasz Zagrobelny z Duby.
Dalszą część uroczystości wypełniły występy lokalnych Jezioranek, Grupy Muzycznej RMS, zespołu Za-no-za. Zebranych mieszkańców oraz gości bawili do późnych godzin wieczornych zespół Flash i DJ Roland.
Podczas uroczystości na boisku sportowym „Orlik” odbył się „Otwarty Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Starostów Święta Plonów”, w którym pierwsze miejsce zajął Pan Przemysław Skarbek, drugie Pan Daniel Makowski, a trzecie Pan Tomasz Majewski.
W Otwartym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Prezesa KS „EWINGI” Zalewo, pierwsze miejsce zajęła drużyna „EWINGI I”, drugie „EWINGI II” , a trzecie ”WĘGLOBUD”.
Dożynki zalewskie zaszczycili swoją obecnością Senator RP Bogusława Orzechowska, Poseł na Sejm Piotr Cieśliński, Radny Województwa Warmińsko – Mazurskiego Stanisław Gorczyca oraz Przewodniczący Rady Powiatowej Warmińsko- Mazurskiej Izby Rolniczej w Powiecie Nowomiejskim Zbigniew Ziejewski.
Podczas „Święta Plonów” nie mogło zabraknąć stoisk z przepysznym swojskim jadłem, które przygotowały mieszkanki Sołectw Dobrzyki, Rąbity i Urowo, za co Organizatorzy serdecznie dziękują.
Organizatorzy dziękują również Pani Jolancie Grzywnie oraz Panu Józefowi Kołodziejskiemu, którzy wzorcowo pełnili honory Starostów Dożynek oraz sponsorom i wszystkim, którzy bezinteresownie pomagali w zorganizowaniu uroczystości.

 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS