plnlenfrdeitrues

lipiec 2019 - ZALEWO

Jubileuszowe „Dni Zalewa”

W weekend 27-28 lipca 2019r. odbyły się dwudzieste piąte jubileuszowe „Dni Zalewa”. Zabawa do białego rana, liczne konkursy, atrakcje, występy, zgromadziły tłumy uczestników- mieszkańców miasta i gminy Zalewo, a także turystów.
Świętowanie obchodów rozpoczęto w sobotę 27 lipca 2019r. nad brzegiem jeziora Ewingi. Tam od wczesnych godzin rannych miłośnicy wędkowania sprawdzali swoje umiejętności w zawodach wędkarskich, które przeprowadzono w dwóch kategoriach.
Wśród seniorów najlepszym zawodnikiem był Pan Adam Bark, drugie miejsce zajął Pan Jan Rogowski, a trzecie Pan Sławomir Podlecki. Najlepszym zawodnikiem wśród juniorów była Sandra Witkowska, drugie miejsce przypadło Dawidowi Ciepłuchowi, a trzecie Karolowi Pudlikowi.
W konkursie wędkarskim wzięła udział rekordowa liczba uczestników w różnym wieku (40 osób). Obok siebie rywalizowali dorośli, jak i dzieci. Najstarszym uczestnikiem zawodów był Pan Bolesław Salwa, a najmłodszym Dominik Dziewulski. Największą rybę zawodów złowił Pan Paweł Kaliński. Koordynatorem zawodów wędkarskich był Pan Edward Całka.
O godzinie 15:00 uroczystego otwarcia imprezy dokonali Burmistrz Zalewa Marek Żyliński wraz z Dyrektor Miejsko - Gminnego Centrum Kultury w Zalewie Fryderyką Małachowską.
Niespodzianką dla wszystkich mieszkańców było wspólne odśpiewanie piosenki o Zalewie pt. „Zalewski świt” przez dzieci i młodzież uczęszczającą na zajęcia do Miejsko- Gminnego Centrum Kultury i Pana Dariusza Czajowskiego, autora słów i muzyki do piosenki oraz byłego instruktora muzycznego Centrum.
Podczas oficjalnego otwarcia odbyło się także wręczenie dyplomów, medali oraz pucharów dla uczestników Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Zalewa.
Zwycięzcą tych rozgrywek została drużyna „Orlik Żurawiec” reprezentująca miejscowości Żurawiec i Markusy, drugie miejsce zajęła drużyna „Niezły Kinol” reprezentanci Rudzienic i Turznicy, a trzecie „Ol King Furniture” z Zalewa. Nagrody zwycięzcom wręczyli Burmistrz Zalewa i instruktor zalewskiego Orlika Tomasz Majewski.
Tradycyjnie podczas „Dni Zalewa” odbył się także Turniej Sołectw. Do rywalizacji przystąpiły reprezentacje jedenastu Sołectw: Bajd, Bart, Boreczna, Dajn, Dobrzyk, Duby, Jaśkowa, Kupina, Urowa, Rąbit oraz Wieprza. Zawody wymagały od uczestników zwinności oraz integracji całej drużyny. Sołectwa konkurowały ze sobą w siedmiu różnych konkurencjach sprawnościowych, m.in. wyścigu kajakowym, wyścigu w workach, grupowym skakaniu przez skakankę, przeciąganiu liny.
W tegorocznych zawodach główną nagrodę w wysokości 10.000 zł. zdobyła drużyna z Sołectwa Barty. Drugie miejsce zajęło Sołectwo Boreczno, które otrzymało nagrodę pieniężną w wysokości 7 500 zł., a trzecie Sołectwo Rąbity, które otrzymało 5.000 zł. Wszystkie pozostałe Sołectwa, startujące w zawodach, otrzymały nagrody pieniężne w wysokości 500 zł.
Następnie na zalewskiej scenie letniej wystąpiły panie z zespołu „Jezioranki”, a po nich zaprezentował się zespół „Family Cover Band”.
Publiczność z niecierpliwością czekała na występ gwiazdy wieczoru - zespół „Power Play”. Zebrane tłumy mieszkańców gminy i turystów, rewelacyjnie bawiły się przy dźwiękach znanych utworów.
Zabawę do białego rana poprowadził lokalny zespół muzyczny „Blue Band”.
Podczas zabawy odbył się „Amatorski konkurs tańca o puchar Dyrektora M-GCK w Zalewie”.
Laureatami konkursu została para Pani Iwona Schulz i Pan Mariusz Nowak. Drugie miejsce zajęli Pani Wioleta Ordon i Pan Bartosz Pięta, a trzecie Pani Anna Pyrańska i Pan Roman Marcinek.
Drugi dzień jubileuszowych „Dni Zalewa” rozpoczął się od Turnieju Tenisa Ziemnego o Puchar Burmistrza Zalewa. Zwycięzcą tych rozgrywek został Pan Marcin Witkowski z Małdyt, drugie miejsce zajął Pan Bartosz Bark z Zalewa, a trzecie Pan Daniel Dobkiewicz z Morąga.
W godzinach popołudniowych na zalewskiej scenie zaprezentowali się myśliwi z Koła Łowieckiego „Słonka”. Zapoznali oni zgromadzonych z kulturą łowiecką i zapewnili szereg atrakcji tj. konkurs sprawnościowy, pokaz wabienia zwierzyny, prezentację psów myśliwskich, wystawę trofeów.
Piłkarze z Klubu Sportowego „Ewingi” zaprezentowali natomiast skład grupy na sezon 2019/2020. Następnie wystąpili laureaci konkursów wokalnych organizowanych w M-GCK w Zalewie. Po nich wystąpił Pan Adrian Duszak, którego niesamowite umiejętności w wykonywaniu sztuczek i animacji piłkarskich wzbudziły podziw wśród młodych piłkarzy.
Na scenie pojawił się również punkrockowy zespół „Szwindel” z Iławy, a w tym czasie pod sceną zgromadzili się motocykliści z Bractwa Motocyklowego „Pocisk” z Morąga i ich przyjaciele. Wszyscy fani dwóch kółek mogli podziwiać piękne maszyny, porozmawiać z motocyklistami, zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Gwiazdą niedzielnego wieczoru był belgijski piosenkarz DANZEL. Podczas koncertu zaśpiewał swoje największe przeboje, którymi roztańczył zalewską publiczność.
Dalszą część muzycznej zabawy zapewnił DJ Richu.
Magicznego zakończenia „Dni Zalewa” dokonał Pan Sebastian Grabowski Mistrz Polski w Iluzji Scenicznej, który zachwycił wszystkich zebranych swoimi umiejętnościami.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim sponsorom” Dni Zalewa”:
1. Firmie „Dam- Rob” w Zalewie,
2. Firmie „Hydro- Kan” - Edward Pabich,
3. Zakładowi Drobiarskiemu „Lech – Drób” w Zalewie,
4. Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych w Zalewie - Andrzej Brejta, Łukasz Brejta,
5. Aptece „Arnika” - Krzysztof Ziemiec,
6. Sklepowi „Auto- Części” - Paweł Grycko,
7. Morąsko-Zalewskiemu Bankowi Spółdzielczemu w Zalewie,
8. Gabinetowi Weterynaryjnemu - Marek Śniecikowski,
9. Sklepowi „Lewiatan”- Agnieszka i Zbigniew Taraszkiewicz,
10. Firmie „Polirol” w Zalewie,
11. Salonowi Fryzur- Mariusz Bilik,
12. Firmie „Delikatesy” – Czesława i Władysław Laskowscy,
13. Firmie Handlowo- Usługowej - Teresa Fiedorowicz,
14. Firmie „Bud- Met” w Zalewie,
15. P.P.U.H. „Mar- Bud” – Marcin Chojnowski,
16. Firmie „Adomeks” – Adam Witkowski,
17. Firmie „ZalBudka” – Izabela Malinowska.
 

Czytaj dalej...

Stypendia dla studentów wydziałów związanych z informatyką i nowymi technologiami

Absolwenci szkół średnich zakwalifikowani na pierwszy rok studiów dziennych na wydziałach związanych z informatyką i nowymi technologiami mogą sięgnąć po stypendia z Funduszu Stypendialnego Grupy Pracuj. Stypendia w wysokości 700 zł wypłacane będą przed dziesięć miesięcy.
Fundusz Stypendialny Grupy Pracuj utworzony został przy Fundacji Batorego. Jego celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży pochodzącej z niezamożnych środowisk, która rozpoczyna studia dzienne na uczelniach w Gdańsku (Politechnika Gdańska), Krakowie (Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza), Lublinie (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Politechnika Lubelska), Poznaniu (Politechnika Gdańska), Rzeszowie (Politechnika Rzeszowska), Warszawie (Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska) i Wrocławiu (Politechnika Wrocławska) na wydziałach związanych z informatyką i nowymi technologiami.
Fundusz, poza wsparciem finansowym, oferuje również absolwentom doradztwo w zakresie planowania przyszłej kariery zawodowej oraz pomoc w aklimatyzacji w mieście akademickim.
O stypendia mogą ubiegać się absolwenci szkół średnich, którzy zdali maturę w danym roku szkolnym, pochodzą z niezamożnych środowisk, legitymują się zaangażowaniem społecznym w swoich środowiskach oraz mieszkają poza wielkimi aglomeracjami.

Termin składania wniosków upływa 31 lipca 2019 r.
Więcej informacji i formularz dla kandydatów, chcących ubiegać się o stypendia:
https://bit.ly/2O8rg1H


źródło: Inkubator Technologiczny w Iławie - www.inkubator.ilawa.pl
 

Czytaj dalej...

Wycieczka do Elbląga w ramach projektu „EduStarter– inspiracje, kompetencje, rozwój”

W piątek 14 czerwca 2019 roku młodzież z Zespołu Szkół w Zalewie uczestniczyła w wycieczce do Elbląga w ramach projektu „EduStarter – inspiracje, kompetencje, rozwój”. Uczniowie wraz z opiekunami obejrzeli film pt. ,,Pokemon: Detektyw Pikachu” w wersji anglojęzycznej, dzięki czemu młodzież mogła doskonalić znajomość języka angielskiego, poszerzać zakres swojego słownictwa oraz śledzić rozwiązanie zagadki kryminalnej, prowadzonej przez Detektywa Pikachu. W programie wyjazdu znalazło się również zwiedzanie odbudowanej elbląskiej starówki. Pełni wrażeń uczniowie udali się na obiad, zamówiony wcześniej przez opiekunów, w jednej z restauracji usytuowanych na Starym Mieście.

Czytaj dalej...

IX Rodziny Rajd Rowerowy

W dniu 16 czerwca 2019 r. odbył się IX Rodzinny Rajd Rowerowy zorganizowany przez Zalewskie Stowarzyszenie Alfa oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zalewie. W Rajdzie Rowerowym wzięło udział ok. 50 uczestników.
Trasa w tym roku wynosiła 37 km i wiodła przez takie miejscowości jak: Zalewo, Przezmark, Milikowo, Pronie, Myślice, Bajdy, Wielki Dwór, Jarnołtowo, Barty.
W Bartach uczestnicy Rajdu zatrzymali się na dłużej. Zostali zaproszeni na super ognisko i poczęstunek.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Sołtysowi Sołectwa Barty Panu Bogdanowi Borowieckiemu za miłe ugoszczenie rowerzystów.

 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS