plnlenfrdeitrues

styczeń 2019 - ZALEWO

Zaproszenie na spotkanie autorskie w MGBP w Zalewie

Podróż śladami przeszłości. Zaproszenie na spotkanie z Dorotą Paśko – Sawczyńską, autorką książki "Z Weepers do Wieprza. Droga panny Preuss"

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Zalewie zaprasza na spotkanie z Dorotą Paśko - Sawczyńską, autorką książki "Z Weepers do Wieprza. Droga panny Preuss". Spotkanie odbędzie się w piątek 8 lutego o godz. 17:00 w siedzibie Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Zalewie przy ul. Częstochowskiej 8.
"Urodziłam się w Weepers (Wieprz) w 1931 roku...", takimi słowami rozpoczęła swoją opowieść w powyższej książce Pani Irena Hermann (Edelgard Preuss, Steusing), której niezwykłą historię spisała na 130 stronach Dorota Paśko - Sawczyńska. Książka przedstawia losy mieszkańców dawnych Prus Wschodnich na podstawie historii życia nieżyjącej już Pani Preuss, która całe swoje życie, z niewielkimi wyjątkami, spędziła
w miejscowości Wieprz niedaleko Zalewa. Książka opisuje życie autochtonów: przed wojną, w czasie jej trwania i w czasach PRL. Ze wspomnień spisanych przez autorkę wyłaniają się nieznane dotąd fakty z dziejów niezwykłej krainy nad Jeziorakiem. Poznajemy obyczajowość i zwyczaje społeczności zamieszkującej te tereny przed wojną, losy ludzi, których nie ominęła historyczna zawierucha.
Książka "Z Weepers do Wieprza. Droga panny Preuss" została wydana w 2012 r. Pod koniec 2018 r. ukazało się jej drugie wydanie. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki.
Kilka słów o autorce Dorota Paśko - Sawczyńska - dziennikarka, tłumacz języka niemieckiego, instruktor jeździectwa i hodowca koni. Wraz z mężem prowadzi Gospodarstwo Agroturystyczne "Przystań" w Matytach nad jeziorem Jeziorak.

 

Czytaj dalej...

Dzień Babci i Dzień Dziadka w M-GCK w Zalewie

Dzień Babci i Dzień Dziadka to czas, kiedy wnukowie i wnuczki w szczególny sposób okazują swoje uczucia do najstarszych w rodzie.
Wizerunek babci i dziadka zmienił się na przestrzeni lat. Nie są to już tylko osoby w podeszłym wieku, które siedzą w fotelu przy kominku, albo przed telewizorem. Coraz częściej dziadkowie to pełni wigoru ludzie, prowadzący bardzo aktywne życie. Wciąż jednak pozostają tymi osobami w rodzinie, z którymi chętnie spędza się czas.
Wszystko to można było zauważyć 21 stycznia 2019r. w Miejsko- Gminnym Centrum Kultury w Zalewie podczas spotkania zorganizowanego z okazji tego wyjątkowego święta.
Specjalnie dla dziadków swoje umiejętności zaprezentowali najmłodsi uczestnicy zajęć prowadzonych na co dzień w Centrum. Grupa teatralna „Koliber” wystąpiła w autorskiej inscenizacji wiersza Jana Brzechwy pt. „Rzepka”, uczestnicy kółka tanecznego zaprezentowali swoje umiejętności taneczno – gimnastyczne, uczestniczki zajęć muzycznych zdolności wokalne. „Młode duchem” zalewskie „Jezioranki” umiliły spotkanie śpiewając znane i lubiane utwory.
Na zakończenie spotkania organizatorzy przygotowali słodki poczęstunek przy kawie.
Dla wszystkich przybyłych Babć i Dziadków przygotowano także upominki- słoiczki wypełnione słodkościami.

 

Czytaj dalej...

Zabawy choinkowe w sołectwach

Karnawał to czas zabaw choinkowych.
W piątek 18 stycznia 2019 roku zabawa choinkowa odbyła się w Bajdach. Na zaproszenie Sołtysa Sołectwa Bajdy Sebastiana Gąsiora i Radnej Rady Miejskiej w Zalewie Haliny Krajnik odpowiedzieli najmłodsi mieszkańcy sołectwa i ich rodzice.
Natomiast w sobotę 19 stycznia 2019 roku zabawy choinkowe odbyły się w Urowie i w Jaśkowie.
Organizatorami zabawy w Urowie byli Radna Rady Miejskiej w Zalewie i równocześnie Sołtys Sołectwa Urowo Ewa Nykołyszak oraz Rada Sołecka, natomiast w Jaśkowie Sołtys Sołectwa Jadwiga Petrykowska.
Podczas imprez były wspólne tańce, a pracownicy M-GCK w Zalewie przeprowadzili szereg zabaw ruchowych, konkursów, malowali buzie najmłodszym mieszkańcom sołectw.
Dla wszystkich uczestników zabaw był słodki poczęstunek, a dla dzieci upominki od Mikołaja.

 

Czytaj dalej...

„Zakątek pamięci” w Zespole Szkół w Dobrzykach

Na terenie Zespołu Szkół w Dobrzykach, od października 2018r., trwała budowa „Zakątka pamięci”. Jest to miejsce, które ma upamiętnić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z założenia ma wzbogacić bazę dydaktyczną szkoły, a przez to wzbogacić wiedzę uczniów i innych odwiedzających to miejsce.
Utworzenie „Zakątka pamięci” zakończyło przez szkołę obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Na głazie narzutowym umieszczona została tablica pamiątkowa o treści
"W dowód pamięci
w hołdzie przeszłym pokoleniom
wdzięczni za Wielki Dar Wolnej Ojczyzny
w 100. ROCZNICĘ
ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ
NIEPODLEGŁOŚCI
Pracownicy i uczniowie Zespołu Szkół w Dobrzykach

Dobrzyki, listopad 2018                        Ortognejs-głaz narzutowy"

„Zakątek pamięci” powstał dzięki współpracy z Olsztyńskim Centrum Edukacji Ekologicznej oraz środkom pozyskanym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie: www.zsdobrzyki.pl
 

Czytaj dalej...

Choinka w Dobrzykach

W sobotę 5 stycznia 2019 r. w świetlicy wiejskiej w Dobrzykach odbyła się zabawa choinkowa dla najmłodszych mieszkańców sołectwa. Imprezę zorganizowali Sołtys Sołectwa Dobrzyki Kazimierz Twardowski i Rada Sołecka, przy współpracy z Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Zalewie.
Po zabawach ruchowych i integracyjnych oraz słodkim poczęstunku przygotowanym przez organizatorów, dzieci odwiedził Mikołaj przynosząc każdemu dziecku paczkę słodyczy. Dzieci śpiewały piosenki, recytowały wierszyki, zrobiły pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem, a na zakończenie zatańczyły i zaprosiły go do odwiedzin w przyszłym roku.
Organizatorzy dziękują sponsorom i rodzicom za wspólną zabawę.

 

Czytaj dalej...

Oczy to podstawa. Bezpłatne badanie oczu w Zalewie!

Informacja prasowa     

   


 

 

 

Oczy to podstawa. Bezpłatne badanie oczu w Zalewie!

 

14 stycznia wszyscy mieszkańcy Zalewa będą mogli wykonać bezpłatne badanie oczu, które pozwoli ocenić jakość powierzchni oka oraz filmu łzowego pod kątem występowania u nich zespołu suchego oka (ZSO). To wszystko dzięki działaniom Fundacji NEUCA dla Zdrowia, która właśnie rozpoczęła kolejną akcję profilaktyczną, w całej Polsce. Zespół suchego oka (ZSO) to schorzenie, które może występować nawet u 11-17%* osób dorosłych.

 

ZSO to grupa schorzeń związanych ze zmienionym składem, zmniejszoną produkcją lub nadmiernym parowaniem filmu łzowego, potocznie określanego łzami.  Prowadzi to do wysychania rogówki oraz spojówki. Zespół suchego oka często towarzyszy także innym dolegliwościom i chorobom, m.in. menopauzie, chorobom autoimmunologicznym i dermatologicznym. Cierpią na niego również palacze, a także osoby przyjmujące różne leki*.

 

Uczucie piasku pod oczami czy łzawienie to jedne z wielu objawów, charakterystycznych dla zespołu suchego oka (ZSO). Innymi symptomami, świadczącymi o tym schorzeniu mogą być także suchość oczu i ich pieczenie, ból, zaczerwienienie, zwiększona ilość śluzu czy światłowstręt.

 

Na przykre dolegliwości szczególnie narażeni jesteśmy w sezonie grzewczym, gdy poziom wilgotności powietrza jest niższy. Objawy nasilają się też pod koniec dnia,
z uwagi na wydłużoną pracę wzroku (np. wielogodzinna praca przy komputerze) lub w związku z ekspozycją na niekorzystne czynniki, takie jak wiatr, zimne powietrze,
a także słońce.

 

Obraz choroby może być bardzo różnorodny - od łagodnego podrażnienia, po poważniejsze dolegliwości, które - związane z powikłaniami rogówkowymi - mogą zagrozić widzeniu. Dlatego należy kontrolować niepokojące objawy, odbywać regularnie badania profilaktyczne wzroku i stosować odpowiednie preparaty, niwelujące tę dolegliwość.

 

Zespół suchego oka to schorzenie które utrudnia życie tysiącu ludziom. Chociaż ma wiele przyczyn, najczęściej stosowanie kropli nawilżających (sztucznych łez) rozwiązuje problem. Przy braku poprawy nie wolno lekceważyć objawów i należy zgłosić się do okulisty- komentuje prof. Jerzy Szaflik.

 

Wykonanie diagnostyki umożliwia Fundacja NEUCA dla Zdrowia, która we współpracy z aptekami, działającymi w ramach programu PARTNER+, organizuje ogólnopolską akcję badań. Jej celem jest promocja profilaktyki i diagnostyka zespołu suchego oka.

 

Badania oczu organizowane przez naszą Fundację są zupełną nowością - zarówno jeśli chodzi o dotychczasowy zakres naszej działalności - jak i ofertę bezpłatnych badań profilaktycznych, organizowanych przez inne podmioty. Zespół suchego oka to stosunkowe nowe schorzenie, jednak dotyczy coraz większej grupy osób, dlatego warto poświęcić uwagę także temu schorzeniu - komentuje Beata Korzeniewska, Prezes Zarządu Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

 

W trakcie wizyty okobusa Fundacji NEUCA dla Zdrowia, wykwalifikowany personel medyczny obecny na miejscu, przeprowadzi wywiad z pacjentem oraz przy pomocy specjalistycznej aparatury wykona badanie. Oceniona zostanie powierzchnia oka oraz jakość filmu łzowego. Po zakończonej wizycie, pacjent otrzyma wynik badania wraz informacją o dalszych zaleceniach.

 

Badanie jest całkowicie bezinwazyjne, a także bezpłatne. Może je wykonać każda zainteresowana osoba. Wymagane są jednak wcześniejsze zapisy pod tym samym adresem, gdzie będzie ono wykonywane, które rozpoczynają się 7 dni przed wydarzeniem.

 

Okobus będzie stacjonował w Zalewie 14 stycznia przy ulicy Częstochowskiej 13. Badania odbędą się w godzinach od 10.00 do 16.00, przy siedzibie partnera akcji.

 

O Fundacji:

Misją Fundacji NEUCA Dla Zdrowia jest dążenie do poprawy zdrowia i związanej z tym jakości życia społeczeństwa. Fundacja działa na rzecz rozwoju opieki farmaceutycznej i opieki zdrowotnej, udzielając wsparcia na takie cele, jak: poprawa dostępu pacjentów do nowoczesnych form leczenia i rehabilitacji, w tym farmakoterapii; poprawa standardów ochrony zdrowia w grupach szczególnej troski
i zagrożonych wykluczeniem społecznym, takich jak bezrobotni, bezdomni, osoby uzależnione, osoby z niepełnosprawnością, samotne; pomoc ofiarom wypadków, zdarzeń losowych i klęsk żywiołowych; promocja profilaktyki i edukacji zdrowotnej; wsparcie edukacji i kształcenia ustawicznego pracowników służby zdrowia.

 

W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu:

 

Sylwia Folejewska

InnerLook

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

+48 535 562 945

 

 

 

 

 

*prof. dr hab. n. med. Marek Prost „Zespół suchego oka”, 2013.

Czytaj dalej...

Sylwester w Jaśkowie

Tradycją są bale sylwestrowe i huczne powitania Nowego Roku, natomiast grupa młodzieży z Jaśkowa tegorocznego Sylwestra postanowiła spędzić w nietypowy sposób - na sportowo.
31 grudnia od godziny 14.00 w miejscowej świetlicy rozpoczął się I Sylwestrowy Turniej Tenisa Stołowego Sołectwa Jaśkowo. Rozgrywki, w których udział wzięło 12 osób trwały do godzin wieczornych. Każdy z uczestników turnieju otrzymał skromny upominek.
Zwieńczeniem sportowego Sylwestra była dyskoteka, podczas której młodzież w miłej atmosferze przywitała Nowy 2019 Rok.
 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS